Położenie gmin
Wędrynia

U podnoża Beskidów, z wszystkich stron otoczona błękitnymi cieniami gór, wsród aksamitnej zieleni, leży gmina o niepospolitej nazwie - Wędrynia. Życie w niej przez wieki kszałtowały bogate tradycje przodków, pobliska granica z Polską i Słowacją, lecz także huta w sąsiednim Trzyńcu. Wędrynia leżąca u podnóża Beskidu Śląskiego należy do najstarszych osad tej części Śląska.

Granice administracyjne Wędryni rozciągają się po obuch stronach Olzy. W centralnej części wysokość n.p.m. wynosi około 350 m, natomiast na lewym brzegu Olzy - na Zaolziu - osiąga na grzebieniu Beskidu Śląskiego wysokość´880 m. Powierzchnia gminy to 2095 ha, a liczba miesczkańców Wędryni na dzień 1 stycznia 2013 r. wynosiła 4364.


Wędrynia z lotu ptaka
Kościół p.w.św. Katarzyny
 

Poloha obcÍ
Vendryně cz

Na úpatí Beskyd, ze všech stran chráněná modravými stíny leží uprostřed sametové zeleně obec se zajímavým názvem -  Vendryně. Život v ní léta formovaly bohaté tradice předků, blízkost hranic s Polskem a Slovenskem, ale také železárny v sousedním Třinci. Obec Vendryně se nachází  v podhůří Těšínských Beskyd, patří mezi nejstarší osady v regionu východního Slezska.

Katastrální území obce Vendryně se rozkládá po obou stranách řeky Olše. Nadmořská výška v centrální části se pohybuje kolem 350 m. n. m. a na levém břehu Olše v místní části Zaolší dosahuje 850 m. n. m. Rozloha obce je 2095 ha. K 01.01.2013 má Vendryně 4364 obyvatel.

 


Letecký snímek Vendryně
Kostel sv. Kateřiny